Milan Koláček: Nejlepší český sólový jachtař současnosti

Ve Francii právě probíhá již druhá ze čtyř etap slavné sólové regaty La Solitaire URGO Le Figaro, jejíž je společnost URGO pro tento rok hlavním sponzorem. Na start se vůbec poprvé v historii závodu postavil i první český reprezentant Milan Koláček, se kterým vám přinášíme rozhovor.

 

Milan Koláček: Před sebou mám vrchol sezóny

Milane, máš před sebou nejtěžší závod sezóny La Solitaire URGO Le Figaro. Budeš prvním Čechem na startu. Naši čtenáři si nemusí náročnost tohoto závodu, na rozdíl od transatlantických regat, uvědomovat. Proč je La Solitaire URGO Le Figaro tak náročný a proč je tak důležitý?

Je to bezpochyby nejtěžší závod mé kariéry. Velmi intenzivní čtyři etapy navazují jedna na druhou, první startuje v neděli. Mezi nimi jsou jen 2-3 dny odpočinku. Každá etapa je kolem 500 námořních mil dlouhá. Dá se předpokládat, že na etapu budeme potřebovat 2-3 dny a noci. Vše v maximálním tempu. Do cíle připlouváme na hranici úplného vyčerpání. Na start se postaví 43 sólových jachtařů. Ti nejlepší mají mnoho ročníků závodu za sebou. Jsou tu i tací, kteří jedou svůj 15. ročník. To je mimořádná porce zkušeností a ty se počítají.

La Solitaire URGO Le Figaro

 

Před sebou máš etapy dlouhé kolem 500 mil. Jak dlouho ti taková etapa trvá? A jak je to během té doby se spánkem?

Etapa může trvat i tři noci. To je velmi dlouho a je třeba velmi dobře hospodařit se silami, aby to člověk nepřepísknul a pak neodpadl. Ztráty se během závodu nedají dohnat jen na úkor rychlosti. Jedinou možností, jak získat, je jiné taktické rozhodnutí. Jedete ale proti nejlepším. Ti nedělají chyby. Jedním z klíčů k úspěchu je umění rozvrhnout si síly.

 

Rozdíly v cíli etap jsou často v řádu vteřin. Dokonce se stává, že první tři v cíli dojedou během jediné minuty. Co v takto vyrovnaném závodě rozhoduje o vítězství?

Rozhodují detaily. Jeden méně povedený obrat, pozdější výměna plachet, méně riskantní plavba mělkými vodami v místech, kde jsou nepříznivé proudy. A mezi prvními, kteří znají jak místa, kudy se jede, tak i lodě jako své boty, určitě i psychika a trocha štěstí.

La Solitaire URGO Le Figaro

 

Díky kampani na Startovači jsi mohl koupit novou sadu plachet na závod. Už jsi s nimi jel. Jaký je to rozdíl proti staré sadě?

Ano plachty už mám a jsou perfektní! Absolvoval jsem jeden trénink. Rychlost byla super. Je to skvělé, mít výborný materiál, na který je spolehnutí. Ještě jednou velké díky všem, kteří mě letos podpořili. Udělám maximum pro úspěch. Motivace je obrovská!

 

Na startu se potkáš s 42 soupeři. Koho tipuješ na vítězství a kde leží tvoje hranice úspěchu?

Jednoduché to nebude. Žádné hranice si nekladu. Ve skupině nováčků je nás 10 a laťka je nastavena hodně vysoko! Chci mezi nimi uspět. To je můj cíl. Samozřejmě mám i další, které chci porazit, ale uvidíme, co mě čeká. V celkovém pořadí nedokážu svoje umístění predikovat.
A kdo vyhraje? To je stejně těžká otázka. Jsou tu trojnásobní vítězové závodu Yann Elies a Jeremie Beyou. Ti se na čele střídali od roku 2011 do 2015, dále je tu dvakrát druhý Charlie Dalin, Nicolas Lunven, Xavier Macaire či Erwan Tabarly. Ale klidně to může být i někdo jiný.

Milan Koláček en Figaro

 

Jak dlouho ses na závod připravoval?

Přestože jsem až do půlky dubna nevěděl, jestli se budu moci zúčastnit, dělal jsem pro přípravu maximum. Od konce listopadu jsem pracoval na lodi a  už druhý týden v lednu jsem byl na vodě mezi prvními. Trénoval jsem stejně, jako bych měl jistotu, že se na start La Solitaire URGO Le Figaro postavím.

 

Naše zkušenosti s přípravou profesionálních sólových jachtařů jsou zanedbatelné. Jak vypadala tvoje příprava na La Solitaire? Kolik času jsi letos strávil na vodě?

Celkem hodně, myslím, že kolem 4 dnů v týdnu od začátku roku. Mám za sebou hodně speed testů a krátkých závodů u pobřeží nedaleko Lorientu s další osmi závodníky. Také hodně kurzů meteorologie zaměřených na tuto regatu.

Milan Koláček

 

Závod se jede na lodích Beneteau Figaro 2. Nejde o žádné mladice a již za dva roky mají být vyměněny za nový typ. Jaké jsou výhody těchto jachet? Proč je třída Figaro tak oblíbená?

Lodě jsou sice staré, ale v porovnání s novými jachtami stále velmi rychlé! Tento model se velmi povedl a i dnes je těžké, být na jiné lodi lepší. Figara jsou velmi bezpečná a udělaná do opravdu tvrdých podmínek. Samozřejmě začínají stárnout, ale všichni se snaží lodě maximálně udržovat. Figaro je oblíbené právě proto, že jde o monotyp, který má striktní pravidla. Je mediálně velmi podporovaný francouzskými médií a finančně relativně dostupný, proti větším lodním třídám.

La Solitaire URGO Le Figaro

 

V Bordeaux jsi trávil celý týden před startem závodu. Co poslední dny před startem obnášely? Byl to týden odpočinkový, nebo naopak bylo práce před startem až nad hlavu?

Snažil jsem se co nejvíce nabrat síly, protože čtyři etapy budou zabijácké. Mám za sebou převoz lodi a závod Armen Race, který jsem jel těsně před cestou do Bordeaux. Určité resty mám, ale nejsem na to sám, takže to jde.

Za sebou mám první meeting, který se zabýval organizací a průběhem týdne.  Dále exhibiční závod na řece, představování skipperů, bezpečnostní kontroly lodi, lepení samolepek partnerů a generálního partnera závodu URGO na plachty. Měl jsem i setkání se žáky základní školy, kteří měli mnoho zajímavých otázek týkajících se závodu a života závodníka na palubě. Zítra mě čeká školení pro nováčky na startu.

Následující dny před startem to bude breefing k první etapě a meteo od organizátora. Poté přípravy trasy společně s meteorologem Christianem Dumardem, který má na starosti naši skupinu závodníků z Lorientu.

La Solitaire URGO Le Figaro

 

Na závěr ještě jedna otázka týkající se rozpočtu. Jaký je tvůj rozpočet na sezónu a jak jsou na tom pro představu tvoji soupeři?

Můj rozpočet je poloviční proti prvním 15-20 týmům. Přesto na tom jsem celkem slušně. Díky podpoře deseti partnerů, pár mecenášů-kamarádů, crowdfoundingové kampani a také Českému svazu jachtingu.  Všem moc děkuji!

 

Milan Koláček