Popáleniny při vaření – jak je ošetřit, aby po nich nezůstala jizva?

Horký hrnec, rozpálený pekáč, žhnoucí trouba… To vše jsou nástrahy, které během vaření čekají na každého kuchaře. Když už se „zadaří“ a spálenina je na světě, není třeba hned podléhat panice a bát se jizev. Když popáleniny rychle a včas ošetříte, předejdete nejen jejich vzniku, ale i dlouhotrvající otravné bolesti. Přečtěte si, jak na to!

Zná to každý

Většinu popálenin si způsobíme doma právě během vaření a hospodaření v kuchyni. Mezi ty nejčastější patří opaření vařící vodou, horkým olejem či jídlem. Nepříjemné úrazy ale často vznikají i tak, že o rozpálený plech nebo hrnec prostě omylem zavadíte.

U popálenin vždy rozhoduje rychlost, proto s první pomocí neotálejte. Opařenou pokožku okamžitě zchlaďte, a to tak, že ji na 15 minut ponoříte do nádoby se studenou vodou. Do té je vhodné naházet klidně i kostky ledu, pokud jsou zrovna po ruce. Tak zabráníte šíření popáleniny do hlubších vrstev pokožky. Kůže za chvíli přestane pálit a bolest ustoupí. Dobře vám poslouží také pytlík s mraženou zeleninou, ten ovšem na popáleninu musí být přiložen přes čistý kapesník nebo utěrku. Dejte si přitom pozor na omrzliny a snažte se chladit vždy jen tu část kůže, která je poraněná, a kontrolujte, jestli její okolí na chladnou teplotu nereaguje nežádoucím způsobem.

shutterstock 536615902

Následnou péči nepodceňujte

Pozor, zchladit popáleninu nestačí. Ránu následně ošetřete antiseptickým přípravkem bez alkoholu, znovu opláchněte vodou a osušte čistým obvazem. Postižené místo potom už jen přikryjte URGO BURNS Na popáleniny lipidokoloidní síťkou* (tu nejprve upravte na požadovaný tvar), na ni poté aplikujte sterilní obvaz. Lipidokoloidní technologie (TLC) je profesionální metoda na domácí použití, která kombinuje hydrokoloidní částice a částice vazelíny. Pokud není popálenina velkého rozměru, sáhněte po kusových náplastech URGO BURNS Na popáleniny*, které tuto síťku již obsahují.

Obě řešení díky speciální lipidokoloidní technologii okamžitě uleví od bolesti, urychlují hojení a na ránu se nelepí, čímž garantují bezbolestné sejmutí. Aby se rána co nejrychleji zahojila, nezapomeňte, že je třeba krytí rány pravidelně vyměňovat. Poprvé po 24 hodinách, poté postačí měnit obvaz vždy jednou za dva dny.

Jestliže se vám na pokožce vytvořily puchýře, nemusíte se bát, jen dodržte následující pravidla. Puchýře nikdy nepropichujte ani nestrhávejte, nechte je odpočívat pod náplastí, ony se časem samy zahojí. Pamatujte i na to, že byste se rány neměli dotýkat, snadno si do ní totiž můžete zanést infekci.

Kdy vyhledat lékaře?

Odbornou pomoc určitě vyhledejte v případě, že jste si způsobili závažnější popáleniny nebo opařeniny. Pokud není v dosahu nikdo, kdo by vás k lékaři mohl dopravit, volejte záchrannou službu. Nepodceňujte ani mírnější popáleniny. Pokud pokrývají větší plochu a jsou-li velmi bolestivé, rovněž vyžadují lékařské ošetření. To hlavně proto, aby vám po nich nezůstaly nevzhledné rozsáhlé jizvy. Na lékaře se obraťte také v případě, že po popálení dostanete horečku, zimnici, zvracíte, máte nateklé žlázy nebo pokud opařené místo zapáchá a vytéká z něj hnis.

Pomoci může i příroda

Ránu nechte několik prvních dní hojit, ale ošetřujte ji ještě i nějaký ten čas poté, co náplast sejmete. Použít můžete běžně dostupné přírodní prostředky, které nejen zmírní viditelnost jizvy, ale popálenou kůži také důkladně vyživí a hydratují.

  • Aloe vera – vymáčkněte trochu gelu z čerstvě odkrojeného listu rostliny aloe vera a poklepejte jím popálené místo. Chladivý gel zmírňuje bolest, nepustí do rány žádné bakterie, a navíc krásně zvláčňuje kůži. Nezoufejte, pokud doma rostlinku nemáte. Stejnou službu vám prokáže také krém nebo gel s výtažky z aloe vera .
  • Třezalka – květy třezalky tečkované obsahují látku zvanou hypericin, která pomáhá hojit rány a popáleniny. Lžičku sušených květů přelijte šálkem vroucí vody a nechte pět minut louhovat. Odvar přeceďte a nechte vychladnout. Poté do něj namočte čistou utěrku a přikládejte dvakrát denně na postižené místo.
  • Třezalková mast – pokud nemáte po ruce čerstvou nebo sušenou květinu, sáhněte po mastičce z lékárny, kterou spálenou pokožku třikrát denně promazávejte.

Chybu neuděláte, ani když použijete měsíčkovou mast nebo heřmánkový krém. Obě mastičky obsahují látky s tišícími a hojivými účinky, a navíc je seženete v každé lékárně či drogerii.

*Zdravotnický prostředek

 

Sdílet