Seriál: Na tenhle hmyz si dávejte pozor!

V tomto článku si představíme první skupinu hmyzu, která v případě, že se dostane do přímého styku s člověkem, čas od času ráda zanechá na jeho pokožce nepěknou svědivou památku.

Letní počasí již tradičně táhne spoustu lidí do přírody. Komu by se taky chtělo v těch vedrech sedět ve městě, které ani poté, co slunce zajde, pořádně nevychladne a z vyhřátých budov a ulic až do rána sálá teplo. Pokud je to tedy jen trochu možné, většina z nás během každého volna balí saky paky a vyráží do přírody, pěkně někam k vodě, do lesa nebo alespoň do parku.

Na koho si tedy dávat pozor? 

Ale pozor, lidé nejsou jediní živočichové, kteří se snaží podobným způsobem uniknout před horkem. Je velká pravděpodobnost, že ve stínu lípy bude čekat nějaký ten hmyzí kamarád, který si na vás možná i rád smlsne. 

Komáři

Komáří samičky parazitují na svém hostiteli, kterému doslova pijí krev. Tu potřebují k tomu, aby v nich dozrála vajíčka. Jakmile se komár zakousne, vypustí do pokožky zároveň své „sliny“ omezující srážení krve, která se jim pak lépe saje. A to dráždí naší pokožku, která reaguje zčervenáním, otokem a začne svědit. 

Mravenci

Ve světě bylo identifikováno okolo deseti tisíc druhů mravenců, na našem území se tohle číslo pohybuje okolo stovky. Mravence zkrátka potkáte skoro na každém rohu. Sám o sobě nezaútočí, pokud ho ale překvapíte a on se lekne, bude se bránit. A to bezbolestným kousnutím následovaným vstříknutím kyseliny mravenčí do rány, které už rozhodně pocítíte.

 

Mravenec si nese kousek listu

Ovádi

I u ovádů, lidově řečeno hovad, jsou za kousance zodpovědné samičky. Některé druhy uslyšíte už z dálky, jiné létají tiše a oběť až do poslední chvíle netuší, že se něco blíží. Navíc jsou extrémně rychlí a hbití letci, bylo u nich dokonce spatřeno provádění takových manévrů, které známe u stíhacích letounů (třeba looping). 

Kousnutí obvykle hodně bolí, svědí, a pokud není hned ošetřeno, obvykle i dost nateče. Když už si vás jednou ovád vyhlédne, žádné mávání ani plácání ho neodežene. Hmyz setrvá v útoku tak dlouho, dokud se mu to nepovede – nebo dokud není zabit.

Když prevence selže

Asi každý z nás ví, že když jde do přírody, měl by se před hmyzem aktivně chránit, nejlépe účinným repelentem a oblečením zakrývající pokožku (ale kdo to má v těch vedrech vydržet?). Jenže často ani ta nejlepší prevence nepomůže a kousanec či štípanec je na světě. 

V tu chvíli je třeba postupovat jako v případě klasického poranění. Pupínek očistěte (nejlépe dezinfekcí) a jemně osušte čistou gázou. Poté na postižené místo naneste tenkou vrstvu URGO Filmogelu Po bodnutí hmyzem*, který vytvoří flexibilní a voděodolný film. Ten pak místo chrání před bakteriemi i vodou a zároveň uleví od svědění, zabrání škrábání a zklidní podráždění pokožky.

*Kosmetický přípravek

Sdílet